среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż głazy ogrodzenie te pochodzą z różnych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż niekiedy mało fachowym okiem z trudem je rozróżnić.

Aczkolwiek głazy ogrodzenia te pochodzą z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że czasami mało biegłym okiem trudno je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym maściom, trywialnej obróbce oraz stosunkowo niskiej cenie. Występują w wielu obrębach Polski – piaskowiec najprościej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i też w Górach Świętokrzyskich. Ów towar ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozdrabnia lub wstępnie ociosuje, składa na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz posyła do miejsca budowy ogrodzenia PCV z Leszna na ogrodzenie i bramkę ze sztachet. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak połączony lepiszczem piasek, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Gdy lepiszczem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapiennym. Nie licząc substancji zlepiających występują tam także różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się zabarwienie skał na ogrodzenie z plastiku z Choszczna na ogrodzenie i bramę ogrodzeniowa, przybierają one wówczas wielorakie odcienie czerwieni, brązu a także zieleni. W przyrodzie ułożone są w warstwy o wielorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak dużych złóż kroi się najogromniejsze bloki, stosowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane kamienie wolno również siekać na sześciany o regularnych kształtach, stosowane dalej w budownictwie (także na ogrodzenia). Można również je dzielić przy asyście specjalnych klinów oraz dłut na małe, nietypowych konturów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek oraz konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachety z Winylu używa się też wapienie - skały osadowe, powstałe spośród zebranych na dnie mórz a także jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej muszli małż a także ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale również mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować rekomendowane na balustrady plastikowe na plot i bramę sztachetowa. Nadają się jednak po największej części do stosowania w środku budynku, bowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych w mgnieniu oka tracą połysk. Wapienie wolno zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do urządzania skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je też do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przydają się piaskowce krzemionkowe, jako że są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od stylu ogrodu oraz własnych zamiłowań forma kamiennych tafli może być rozmaity – od łamanych, nierównych, aż po pionowo przyciętych prostokątów lub kwadratów. Murki oraz balustrady PVC na ogrodzenie i bramkę sztachetowa unosi się z skał różnorakiego kształtu, zestawionych na kamiennym względnie betonowym fundamencie. O ile ogrodzenie powstaje spośród kafli o nietypowych zarysach, wypada je trafnie łączyć tzn. tak, aby postać każdego następnego łączył się z poprzedzającym. Ażeby takie ogrodzenie było solidne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe luki w środku wolno wypełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie z PCV z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły względnie pustaków. Piaskowce a także wapienie zdołamy wykorzystać też do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych i innych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce użytkowane do konstrukcji ogrodzenia należą do głazów mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz ujemnych temperatur ekspresowo niszczeją a także nabierają brzydkiego koloru. Łatwo przerastają również mchem a także glonami. Można to udaremniać pokrywając nawierzchnię ogrodzenia Poznań bądź rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy zdrapywać zanieczyszczeń z powierzchni ogrodzenia ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, bo na kamieniu mogą pozostać głębokie rysy. Sprofilowane fabryki polerują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego oczyszczania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak chcemy, żeby głazy na ogrodzeniu szybko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий