среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż głazy ogrodzenie te pochodzą z różnych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż niekiedy mało fachowym okiem z trudem je rozróżnić.

Aczkolwiek głazy ogrodzenia te pochodzą z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że czasami mało biegłym okiem trudno je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym maściom, trywialnej obróbce oraz stosunkowo niskiej cenie. Występują w wielu obrębach Polski – piaskowiec najprościej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i też w Górach Świętokrzyskich. Ów towar ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozdrabnia lub wstępnie ociosuje, składa na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz posyła do miejsca budowy ogrodzenia PCV z Leszna na ogrodzenie i bramkę ze sztachet. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak połączony lepiszczem piasek, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Gdy lepiszczem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapiennym. Nie licząc substancji zlepiających występują tam także różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się zabarwienie skał na ogrodzenie z plastiku z Choszczna na ogrodzenie i bramę ogrodzeniowa, przybierają one wówczas wielorakie odcienie czerwieni, brązu a także zieleni. W przyrodzie ułożone są w warstwy o wielorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak dużych złóż kroi się najogromniejsze bloki, stosowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane kamienie wolno również siekać na sześciany o regularnych kształtach, stosowane dalej w budownictwie (także na ogrodzenia). Można również je dzielić przy asyście specjalnych klinów oraz dłut na małe, nietypowych konturów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek oraz konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachety z Winylu używa się też wapienie - skały osadowe, powstałe spośród zebranych na dnie mórz a także jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej muszli małż a także ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale również mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować rekomendowane na balustrady plastikowe na plot i bramę sztachetowa. Nadają się jednak po największej części do stosowania w środku budynku, bowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych w mgnieniu oka tracą połysk. Wapienie wolno zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do urządzania skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je też do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przydają się piaskowce krzemionkowe, jako że są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od stylu ogrodu oraz własnych zamiłowań forma kamiennych tafli może być rozmaity – od łamanych, nierównych, aż po pionowo przyciętych prostokątów lub kwadratów. Murki oraz balustrady PVC na ogrodzenie i bramkę sztachetowa unosi się z skał różnorakiego kształtu, zestawionych na kamiennym względnie betonowym fundamencie. O ile ogrodzenie powstaje spośród kafli o nietypowych zarysach, wypada je trafnie łączyć tzn. tak, aby postać każdego następnego łączył się z poprzedzającym. Ażeby takie ogrodzenie było solidne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe luki w środku wolno wypełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie z PCV z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły względnie pustaków. Piaskowce a także wapienie zdołamy wykorzystać też do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych i innych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce użytkowane do konstrukcji ogrodzenia należą do głazów mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz ujemnych temperatur ekspresowo niszczeją a także nabierają brzydkiego koloru. Łatwo przerastają również mchem a także glonami. Można to udaremniać pokrywając nawierzchnię ogrodzenia Poznań bądź rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy zdrapywać zanieczyszczeń z powierzchni ogrodzenia ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, bo na kamieniu mogą pozostać głębokie rysy. Sprofilowane fabryki polerują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego oczyszczania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak chcemy, żeby głazy na ogrodzeniu szybko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne ogrodzenie albo jak kto woli żywopłot

Żywe plot inaczej żywoplot


Żywopłoty zwykle pełnia funkcje ogrodzenia, niemniej jednak często służą również za ozdobę. Przeważnie takie sztachety z plastyku stawia się w słonecznych elementach, gdzie błyskawicznie wzrastają i mocno się zagęszczają. Co niemiara wdzięku maja również takie żywe ogrodzenia, które wiodą przez osłonięte katy parku. Ciemna zieleń liści z transparentna tu i ówdzie plątanina witek bądź kwiatami konstruują przyciągające spojrzenie obrazki, zaś orzeźwiająca wilgotność, bijąca od zanurzonej w mroku ziemi , sprawia że nawet krótki spacer wzdłuż takiego parkanu uspokaja i odpręża.


Projektując plot z żywopłotu, należy uwzględnić role takiego płotu, warunki jakie są w ogrodzie, również nasze preferencje oraz czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o prostym pokroju same wzrastają, częstokroć także ekspansywnie kwitną, tymczasem wymagają również wiele przestrzeni. Geometryczne względnie fantazyjnie profilowane zielone sztacheta z plastiku mogą być niesłychanie wysmukłe, lecz powinno się je regularnie obcinać i raczej nie kwitną. Nie bez wpływu są także koszty zakupu roślin na parkan.Jest wobec tego nad czym się zastanawiać, dlatego ze takie plot aranżuje się na jakiś czas, czasem nawet na pokolenia.


Na ogól wystarczający jest żywy plot o wysokości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwyczajny, ogromnie popularny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on mnóstwo zalet:
•jest mało absorbujący,
•dobrze wytrzymuje czas mniejszych opadów,
•w mgnieniu oka wzrasta,
•cyklicznie podcinany estetycznie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie traci zima liści, i nawet jeśli je zrzuci, to i tak gąszcz jego gałązek komponuje niedostępny dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr można zamienić z irga lśniąca - jesienią wspaniale się przebarwia na wielorakie odcienie żółci, brązu i czerwieni. Warto polecić także żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. gatunki o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się praktycznymi roślinami rekomendujemy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją formować tylko od strony reprezentacyjnej, oraz cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, aby owocowały.


Nadzwyczaj wysokie, bo ponad dwumetrowe sztacheta plastykowe stanowi barierę nie do przejścia, zaś w razie potrzeby zacienia pobliskie budynki i ulice. Aby wykonać taki plot rośliny sadzimy naokoło granic posesji. Jeśli mamy dużo miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, jaka przy okazji daje orzechy. Jeśli pragniemy żeby nasze żywe ogrodzenie Poznań było niezwykle wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego albo klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze gdy rośliny nas przewyższą, ich przycinanie będzie utrudnione.

пятница, 22 апреля 2016 г.

Mało elementów tak nie podkreśli linii trawy bądź rabaty jak małe żywe ogrodzenie.

Niezmiernie wysokie, albowiem ponad dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do pokonania , zasną w przypadku potrzeby przesłania okoliczne budynki oraz ulice. Żeby zrobić taki parkan rośliny sadzimy wokół granic posesji. O ile mamy dosyć miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo dostarcza orzeszki. Jeśli chcemy ażeby nasze roślinne ogrodzenie było niezwykle rosłe a jednocześnie cienkie to w zacienionym miejscu powinno się je ukształtować z brzostu powszechnego, grabu powszechnego względnie klonu. Pamiętajmy natomiast, że gdy rośliny nas przewyższa, ich przycinanie może być dosyć kłopotliwe.

Nic tak nie uwydatni linii trawnika albo kwiatów jak niskie żywe ogrodzenie.


W miejscu zacienionym, gdzie zarówno trawnik, jak i kwiaty czasami nie chcą satysfakcjonująco wzrastać w wyznaczonych miejscach, niewielkie krzewy umieją utrzymać zielone bogactwo w ryzach czy tez osłonią gołe place ziemi. Ładnie uformowany mały żywopłot sam notabene robi za dekoracje ogródka. Na zielone ogrodzenia nadaje się porzeczka alpejska a także bukszpan. Wiosna jedynie ogrodzenia formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych pędach, jakich się już nie przycina), nie tak obficie jak na słońcu, jednak wszak w ciemnych zakamarkach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią zaś przystrajają je małe jabłuszka, jakie wolno wykorzystać na przetwory.

Niskie ewentualnie duże roślinne ploty wolno pozyskać z odmian zimozielonych.

Niestety, rośliny z tej klasy są dużo bardziej kosztowne niż gatunki liściaste. Spośród nich najlepiej wytrzymuje miejsce zacienione cis zwyczajny. Zazwyczaj szeroko się rozrasta oraz trzeba go redukować, jednakowoż jego klasę Cis można odłożyć sam jeden.Powinien się błyskawicznie dojrzewał i zachowa filarowy zarys.

O ile wasz zaułek jest dosyć ciemny, warto aby roślinny ostrokół rozświetlić kolorowymi kropkami. Poniektórego z cienioznośnych wariantów maja przemianie o złotawych albo pstrokatych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr oklepany Aureum zasną dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawdziwość ich jasne barwy są w największym stopniu widome w słońcu, natomiast nawet w cieniu korona drzewa pozostają dosyć jasne, niejako oświetlone promieniami.