понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne ogrodzenie albo jak kto woli żywopłot

Żywe plot inaczej żywoplot


Żywopłoty zwykle pełnia funkcje ogrodzenia, niemniej jednak często służą również za ozdobę. Przeważnie takie sztachety z plastyku stawia się w słonecznych elementach, gdzie błyskawicznie wzrastają i mocno się zagęszczają. Co niemiara wdzięku maja również takie żywe ogrodzenia, które wiodą przez osłonięte katy parku. Ciemna zieleń liści z transparentna tu i ówdzie plątanina witek bądź kwiatami konstruują przyciągające spojrzenie obrazki, zaś orzeźwiająca wilgotność, bijąca od zanurzonej w mroku ziemi , sprawia że nawet krótki spacer wzdłuż takiego parkanu uspokaja i odpręża.


Projektując plot z żywopłotu, należy uwzględnić role takiego płotu, warunki jakie są w ogrodzie, również nasze preferencje oraz czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o prostym pokroju same wzrastają, częstokroć także ekspansywnie kwitną, tymczasem wymagają również wiele przestrzeni. Geometryczne względnie fantazyjnie profilowane zielone sztacheta z plastiku mogą być niesłychanie wysmukłe, lecz powinno się je regularnie obcinać i raczej nie kwitną. Nie bez wpływu są także koszty zakupu roślin na parkan.Jest wobec tego nad czym się zastanawiać, dlatego ze takie plot aranżuje się na jakiś czas, czasem nawet na pokolenia.


Na ogól wystarczający jest żywy plot o wysokości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwyczajny, ogromnie popularny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on mnóstwo zalet:
•jest mało absorbujący,
•dobrze wytrzymuje czas mniejszych opadów,
•w mgnieniu oka wzrasta,
•cyklicznie podcinany estetycznie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie traci zima liści, i nawet jeśli je zrzuci, to i tak gąszcz jego gałązek komponuje niedostępny dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr można zamienić z irga lśniąca - jesienią wspaniale się przebarwia na wielorakie odcienie żółci, brązu i czerwieni. Warto polecić także żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. gatunki o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się praktycznymi roślinami rekomendujemy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją formować tylko od strony reprezentacyjnej, oraz cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, aby owocowały.


Nadzwyczaj wysokie, bo ponad dwumetrowe sztacheta plastykowe stanowi barierę nie do przejścia, zaś w razie potrzeby zacienia pobliskie budynki i ulice. Aby wykonać taki plot rośliny sadzimy naokoło granic posesji. Jeśli mamy dużo miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, jaka przy okazji daje orzechy. Jeśli pragniemy żeby nasze żywe ogrodzenie Poznań było niezwykle wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego albo klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze gdy rośliny nas przewyższą, ich przycinanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий